top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Trentino: trasy rowerowe godne polecenia

Zaktualizowano: 28 lip 2019

W Trentino, północnej prowincji Włoch, jest 431 km ścieżek rowerowych, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Przebywanie na łonie natury odpręży nawet najbardziej zestresowany umysł. Poniżej przedstawiamy 5 tras rowerowych, wśród których adepci kolarstwa, bez względu na poziom zaawansowania, znajdą coś dla siebie.Trentino to obszar odpowiedni zarówno na rodzinne wakacje, jak i przyjacielskie eskapady. Ludzie spragnieni aktywnego wypoczynku mają do wyboru m.in. ścieżki trekkingowe, szlaki wspinaczkowe oraz szosy rowerowe. Zwolennicy kolarstwa mogą zabrać sprzęt ze sobą lub wypożyczyć go na miejscu. Oprócz standardowych rowerów, można wybrać elektryczne, na których łatwiej przemierzyć wymagające drogi. Poniżej przedstawiamy 5 tras rowerowych uszeregowanych w kolejności od najkrótszej do najdłuższej pod względem dystansu, który należy pokonać.

Trasa: Polsa Vignola Dystans: 7,3 km Czas: 1 h 23 min

Droga rozpoczyna się na Kampingu Polsa i jest najkrótsza ze wszystkich przez nas proponowanych (pod względem odległości). Wiedzie na wysokość 1495 m, do wybudowanego przez armię austro-węgierską impluvium, prostokątnego basenu na wodę deszczową, otoczonego ścianami budynku. Stąd można dotrzeć na szczyt Vignola, z którego rozciąga się panoramiczny widok na prowincję.

Trasa: Passo del Sommo – Ortesino Dystans: 7,9 km Czas: 40 min

Wycieczka rozpoczyna się w Passo del Sommo. Ścieżka, wzdłuż której zachowały się baraki z czasów I wojny światowej i forteca Sommo Alto, prowadzi przez las, do schroniska Stella d’Italia. Kolejnym punktem wartym uwagi jest Malga Ortesino, niegdyś starożytne górskie pastwisko, a dziś – restauracja, w której można zasmakować trydenckich specjałów. Poziom trudności trasy jest umiarkowany.

Trasa: Valsugana i Lagorai Dystans: 12,6 km Czas: 2 h 5 min

Wyprawę można rozpocząć w Vetriolo Terme, termalnym spa. Po relaksującym rytuale wyruszamy na ścieżkę, która prowadzi do wybudowanej przez monarchię habsburską fortecy, Pizzo di Levico, zwanej „The eye of the Plateaus”. Od 2017 roku z jej tarasu można podziwiać panoramę Valsugany wraz z pięknym widokiem na jeziora Levico i Caldonazzo oraz masyw Cima D'Asta, u którego stóp leży jezioro o tej samej nazwie.

Trasa: North on the Sarca Dystans: 38,3 km Czas: 2 h 55 min

Jest to jedna z najpopularniejszych dróg rowerowych w Trentino. Mało wyboista ścieżka jest polecana rodzinom z dziećmi. Przygoda zaczyna się w Arco, miasteczku o bardzo czystym powietrzu, polecanym entuzjastom wspinaczki (od 1987 hostuje festiwal wspinaczkowy Rock Master Festival). Po drodze mija się Marocche, rumowisko skalne, powstałe na skutek osuwisk w epoce lodowcowej. Surowe warunki środowiskowe sprawiły, że na jego terenie można podziwiać drzewka bonsai.

Trasa: Valle dell'Adige Nord Dystans: 80,9 km Czas: 5 h 30 min

Najdłuższy szlak kolarski w Trentino, łączący prowincję z Wenecją Eugejską, prowadzi z Bolzano do Werony, wzdłuż rzeki Adygi. Cała trasa ciągnie się przez 98 km, z czego w samym Trentino przez 80,9 km. Jest to odcinek dla osób chcących uniknąć miejskiego zgiełku, znaczna jego część wiedzie przez wiejskie drogi, wokół których znajdują się owocowe sady oraz winiarnie. Podczas tak długiej wycieczki dobrze jest chwilę odpocząć. Przerwę warto zrobić przy awangardowym muzeum nauki i historii naturalnej MUSE, mającym liczne interaktywne eksponaty. Ciekawym obiektem jest również zamek Beseno, gdzie latem można podziwiać historyczne rekonstrukcje.

Obszar Trentino jest bogaty w różnego rodzaju trasy rowerowe, począwszy od prostych, polecanych rodzinom z dziećmi, kończąc na stromych i wyboistych, dla zaawansowanych kolarzy. Oprócz licznych ścieżek, znajduje się tam wiele parków rowerowych, polecanych zwolennikom adrenaliny. Ci, którzy lubią oglądać sporty ekstremalne, mogą wybrać się na organizowane w sierpniu zawody UCI MTB World Cup lub UCI TRIALS World Cup. Miłośnicy biernego wypoczynku mogą zorganizować sobie piknik na łące u stóp Dolomitów Brenta lub skorzystać z odprężających rytuałów spa.

Jak dojechać do Trentino?

Do Trentino najszybciej dotrzemy samolotem, zaś z lotniska – autobusem lub taksówką. Poniżej mapa, na której napisano, jaka odległość dzieli poszczególne rejony Trentino od najbliższych lotnisk. Oczywiście latają tanie linie, takie jak Wizzair i Ryanair. Z Polski można również jechać samochodem lub autobusem, ale jest to dłuższa podróż. Podróż samochodem z Warszawy do Trento (stolicy regionu) może trwać ok. 16 h.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page