top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Sycylia wielkie włoskie wakacje

Sycylia (łac. Sicilia, wł. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), położona na południe od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.

Wyspa ma kształt trójkąta, którego boki tworzą Morze Tyrreńskie od północy, Morze Jońskie od wschodu i Cieśnina Sycylijska od południowego zachodu. Sycylię od kontynentalnej części Włoch oddziela Cieśnina Mesyńska, której szerokość w najwęższym miejscu wynosi 3 km.Warto zobaczyć


Cefalù (zw. Miasto Normanów) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo, 50 km na wschód od Palermo. Nazwa miasta pochodzi od greckiego kefale (przylądek), gdyż leży u stóp potężnej skały Rocca.


Cefalu

Cefalu - Katedra

Katakumby Kapucynów w Palermo – katakumby pod klasztorem Kapucynów w Palermo na Sycylii. Znajdujące się tam mumie, w liczbie około 8000, są mumiami zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane; stoją, leżą lub wiszą na ścianach. Podzielone są według płci i pozycji społecznej. W poszczególnych salach można zobaczyć: prałatów, kupców, profesorów, mieszczan w odświętnych strojach; dziewice, które nie zdążyły wyjść za mąż (są w sukniach ślubnych), całe familie, jak również małe dzieci czy kobiety.


Palermo - Katakumby Kapucynów

Palermo - Katakumby Kapucynów

San Vito lo Capo - jedno z najbardziej popularnych i znanych miejsc na Sycylii, długa (3-kilometrowa) i szeroka jak na sycylijskie warunki piaszczysta plaża. Wyglądem przypomina plaże w egzotycznych zakątkach świata – biały piasek w połączeniu z krystalicznie niebieską wodą sprawiają, że można się tutaj poczuć jak na Karaibach.


San Vito lo Capo

Taormina, zwana "perełką Sycylii", to najsłynniejsze i najliczniej odwiedzane miasto Sycylii, a jednocześnie jest to symbol eleganckiej turystyki z zasobnym potfelem. Taormina położona jest w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w przybliżeniu w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Miasto rozpościera się na stromych zboczach okolicznych gór, od poziomu morza aż do ich szczytów.


Taormina

Alcantara to 48 kilometrowy wąwóz wyrzeźbiony w czarnych bazaltowych skałach przez nurt rzeki Acantara. Powstał on na skutek erupcji drugorzędnego krateru Etny - Moio. Strumień lawy płynął wzdłuż rzeki Alcantara, i wpływał do morza, tworząc półwysep Capo Schiso, Woda rzeźbiła stopniowo w lawie wzory i utworzyła w końcowym odcinku dwie wysokie bazaltowe skały. Ściany wąwozu mają miejscami ponad 50 m.


Wąwóz Alcantara

Etna miejsce, które trzeba zobaczyć. Wejście na aktywny wulkan stanowi nie lada przeżycie. Księżycowy krajobraz, para i dym wydobywające się z licznych kraterów, do tego lekka adrenalina , bo nigdy nie wiadomo, wybuchnie czy nie wybuchnie.

Etna jest najwyższym i największym czynnym wulkanem w Europie, a przy pięknej pogodzie – najlepszym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na wyspę, widać z niej nawet pobliskie wyspy Eolskie. Wulkan ma ponad 3300 metrów wysokości, choć ze względu na liczne erupcje ta wartość zmienia się z czasem. Etna ma ponad 270 nieczynnych kraterów bocznych, wypływająca lawa ciągle znajduje sobie nowe ścieżki ujścia.Etna nocą


Etna

Riserva Naturale dello Zingaro to chyba najbardziej znany rezerwat na Sycylii a zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy i ma 7 kilometrów długości. Z jednej strony mamy bajecznie kolorowe morze, z drugiej wysokie surowe góry. Rezerwat przyrody Zingaro zajmuje powierzchnię 1650 hektarów i jest pierwszym utworzonym na Sycylii rezerwatem tematycznym.


Riserva Naturale dello Zingaro


Riserva Naturale dello Zingaro

Poggioreale – miasto widmo, położone w prowincji Trapani, ofiara wyjątkowo potwornego trzęsienia ziemi z roku 1963, które pochłonęło ponad 370 istnień ludzkich. Choć trudno nazwać Poggioreale atrakcją turystyczną, to niewątpliwie przyciąga uwagę turystów, a także i fotografów oraz filmowców. Nakręcono tam m. in. niektóre sceny słynnej „Maleny” (filmu z Monicą Bellucci w roli tytułowej) oraz „Sprzedawcy marzeń” („L’uomo delle stelle”). Ruiny stanowią przejmujące świadectwo życia, które niegdyś toczyło się w Poggioreale i wydarzenia, które je zniszczyło.


Poggioreale

Poggioreale

Scala dei Turchi (schody Turków) – biały klif wapienny na brzegu morskim w pobliżu miejscowości Porto Empedocle, niedaleko Agrigento. Nazwa nawiązuje do piratów tureckich, którzy chronili się w tym miejscu przez sztormami.


Scala dei Turchi


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page