Sycylia (łac. Sicilia, wł. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), położona na południe od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
Wyspa ma kształt trójkąta, którego boki tworzą Morze Tyrreńskie od północy, Morze Jońskie od wschodu i Cieśnina Sycylijska od południowego zachodu. Sycylię od kontynentalnej części Włoch oddziela Cieśnina Mesyńska, której szerokość w najwęższym miejscu wynosi 3 km.
Warto zobaczyć
Cefalù (zw. Miasto Normanów) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo, 50 km na wschód od Palermo. Nazwa miasta pochodzi od greckiego kefale (przylądek), gdyż leży u stóp potężnej skały Rocca.
Katakumby Kapucynów w Palermo – katakumby pod klasztorem Kapucynów w Palermo na Sycylii. Znajdujące się tam mumie, w liczbie około 8000, są mumiami zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane; stoją, leżą lub wiszą na ścianach. Podzielone są według płci i pozycji społecznej. W poszczególnych salach można zobaczyć: prałatów, kupców, profesorów, mieszczan w odświętnych strojach; dziewice, które nie zdążyły wyjść za mąż (są w sukniach ślubnych), całe familie, jak również małe dzieci czy kobiety.
San Vito lo Capo - jedno z najbardziej popularnych i znanych miejsc na Sycylii, długa (3-kilometrowa) i szeroka jak na sycylijskie warunki piaszczysta plaża. Wyglądem przypomina plaże w egzotycznych zakątkach świata – biały piasek w połączeniu z krystalicznie niebieską wodą sprawiają, że można się tutaj poczuć jak na Karaibach.
Taormina, zwana "perełką Sycylii", to najsłynniejsze i najliczniej odwiedzane miasto Sycylii, a jednocześnie jest to symbol eleganckiej turystyki z zasobnym potfelem. Taormina położona jest w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w przybliżeniu w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Miasto rozpościera się na stromych zboczach okolicznych gór, od poziomu morza aż do ich szczytów.
Alcantara to 48 kilometrowy wąwóz wyrzeźbiony w czarnych bazaltowych skałach przez nurt rzeki Acantara. Powstał on na skutek erupcji drugorzędnego krateru Etny - Moio. Strumień lawy płynął wzdłuż rzeki Alcantara, i wpływał do morza, tworząc półwysep Capo Schiso, Woda rzeźbiła stopniowo w lawie wzory i utworzyła w końcowym odcinku dwie wysokie bazaltowe skały. Ściany wąwozu mają miejscami ponad 50 m.
Etna miejsce, które trzeba zobaczyć. Wejście na aktywny wulkan stanowi nie lada przeżycie. Księżycowy krajobraz, para i dym wydobywające się z licznych kraterów, do tego lekka adrenalina , bo nigdy nie wiadomo, wybuchnie czy nie wybuchnie.
Etna jest najwyższym i największym czynnym wulkanem w Europie, a przy pięknej pogodzie – najlepszym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na wyspę, widać z niej nawet pobliskie wyspy Eolskie. Wulkan ma ponad 3300 metrów wysokości, choć ze względu na liczne erupcje ta wartość zmienia się z czasem. Etna ma ponad 270 nieczynnych kraterów bocznych, wypływająca lawa ciągle znajduje sobie nowe ścieżki ujścia.
Riserva Naturale dello Zingaro to chyba najbardziej znany rezerwat na Sycylii a zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy i ma 7 kilometrów długości. Z jednej strony mamy bajecznie kolorowe morze, z drugiej wysokie surowe góry. Rezerwat przyrody Zingaro zajmuje powierzchnię 1650 hektarów i jest pierwszym utworzonym na Sycylii rezerwatem tematycznym.
Poggioreale – miasto widmo, położone w prowincji Trapani, ofiara wyjątkowo potwornego trzęsienia ziemi z roku 1963, które pochłonęło ponad 370 istnień ludzkich. Choć trudno nazwać Poggioreale atrakcją turystyczną, to niewątpliwie przyciąga uwagę turystów, a także i fotografów oraz filmowców. Nakręcono tam m. in. niektóre sceny słynnej „Maleny” (filmu z Monicą Bellucci w roli tytułowej) oraz „Sprzedawcy marzeń” („L’uomo delle stelle”). Ruiny stanowią przejmujące świadectwo życia, które niegdyś toczyło się w Poggioreale i wydarzenia, które je zniszczyło.
Scala dei Turchi (schody Turków) – biały klif wapienny na brzegu morskim w pobliżu miejscowości Porto Empedocle, niedaleko Agrigento. Nazwa nawiązuje do piratów tureckich, którzy chronili się w tym miejscu przez sztormami.
Comments