top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Prawie 40 proc. Polaków planuje spędzić urlop w kraju

- 36,9 proc. Polaków urlop spędzi w kraju, ale poza miejscem zamieszkania.


- Niemal co piąty respondent zamierza jednak spędzić tegoroczny urlop za granicą (17,9 proc.)


- Na tę sytuację mógł mieć wpływ wprowadzony program szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych dorosłych, który zdecydowanie obniża ryzyko zachorowania, a jednocześnie ułatwia życie podróżującymZ badania na potrzeby raportu "Polaków własny portfel: nowa normalność" wynika, że zdecydowana większość z nas urlop spędzi w kraju. Jedynie co piąty ankietowany wyjedzie za granicę. Na wypoczynek nie chcemy wydać więcej niż 2 tys. zł.


Zgodnie z badaniem Santander Consumer Banku przeprowadzonego na potrzeby raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność", niemal co piąty respondent zamierza spędzić tegoroczny urlop za granicą - 17,9 proc.. Wpływ na tę sytuację może być ciągle rozwijający się program szczepień. Zaszczepieni mogą liczyć na zwolnienie z testu na obecność korona wirusa m.in. wybierając się do Chorwacji, Grecji czy Bułgarii. Nie muszą też odbywać kwarantanny po powrocie do kraju.


W grupie osób, które zadeklarowały, że wybiorą się na wakacje do innego państwa przeważają kobiety - 23,2 proc. w porównaniu do 12 proc. mężczyzn. Na taki wyjazd częściej decydują się też osoby po 30. roku życia - 32,5 proc. i zarabiający powyżej 4 tys. zł miesięcznie 50,4 proc.


36,9 proc. Polaków urlop spędzi w kraju, ale poza miejscem zamieszkania. Zdaniem ekspertów to nadzieja na ożywienie turystyki górskiej i nadmorskiej oraz poprawę sytuacji tamtejszych restauratorów po miesiącach lockdownu. Takie rozwiązanie najczęściej wybierają młodzi w wieku 18-29 lat - 61,5 proc. Ta grupa chętnie też udaje się na wakacje do rodziny. Wakacje w domu spędzi prawie co czwarty badany - 23,6 proc., głównie osoby z najniższym dochodem do 2 tys. zł na rękę, seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Wypoczywać w sezonie letnim nie zamierza co siódmy Polak - 14,4 proc., z tego ponad 10 proc. zarabiających ponad 5 tys. zł miesięcznie oraz 19 proc. mężczyzn.


20,6 proc. badanych nie zamierza wydać na nadchodzące wakacje więcej niż 2 tys. zł. Dotyczy to głównie kobiet - 25,9 proc. w porównaniu do 12,8 proc. mężczyzn, dorosłych przed 30-stką - 42,5 proc. i zarabiających do 3 tys. zł miesięcznie - 46,6 proc. Chęć oszczędzania może wynikać z tego, że 62,4 proc. Polaków zamierza sfinansować tegoroczny urlop z odłożonych środków, które najpewniej zostały nadwątlone przez pandemię korona wirusa, zaś 35,2 proc. Polaków chce wykorzystać w tym celu bieżące przychody.


"Pandemia i kolejne lockdowny spowodowały, że staliśmy się ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy. Jeśli planujemy wydatki, w pierwszej kolejności chcemy wykorzystać zgromadzone oszczędności" - podsumowała Renata Wrzaskowska, ekspert ds. projektów marketingowych w Departamencie Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku.


źródło: PAP

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page