top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Podróż lotnicza w szczycie sezonu – czego się spodziewać?

Szczyt sezonu w lotnictwie przypada dwa razy w roku – w okresie wakacyjnym oraz ferii zimowych i często wiąże się z różnymi problemami i poważnymi utrudnieniami w podróży. Skycop zebrał listę możliwych niedogodności i ich rozwiązań, aby podróże w szczycie sezonu mogły przebiegać bezstresowo.


Problem: wysokie koszty. Szczyt sezonu oznacza duży popyt, a co za tym idzie, także wysokie ceny.

Rozwiązanie

Po pierwsze, najlepiej unikać podróży w szczycie sezonu, jeśli oczywiście jest to możliwe. Jeśli nie – najlepiej zaplanować taki wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Bilety lotnicze powinny być kupowane jak najwcześniej, ponieważ im bliżej sezonu, tym są droższe.

Warto się rozglądać – ceny biletów lotniczych mogą różnić się na poszczególnych stronach i gdy poświęci się trochę czasu na poszukiwania, można trafić na atrakcyjną ofertę.

Pod linkiem http://www.reidsguides.com/t_pl/air_timing.html znajduje się kilka przydatnych informacji na temat okresów szczytowych i rad, kiedy najlepiej zakupić bilet.


Problem: natężenie ruchu. W sezonie szczytowym dojazd na lotnisko może być utrudniony.

Rozwiązanie

Wyjazd na lotnisko na długo przed wylotem może być dobrym pomysłem, by uniknąć stania w korkach. Niektórzy przyjeżdżają na nie nawet kilka godzin wcześniej, przechodzą odprawę i w spokoju czekają na swój lot, czytając książkę przy kubku kawy.

Pośpiech lub spóźnienie to fatalny początek podróży, więc najlepiej unikać ich za wszelką cenę.

Dobrze jest także przemyśleć sposób transportu z lotniska do miejsca docelowego. Wypożyczysz samochód? Skorzystasz z komunikacji miejskiej? A może ktoś cię odbierze? Warto zadbać o to, aby wszytko było dopracowane na kilka dni przed wylotem.Problem: zgubiony bagaż. Nikt nie jest przed tym chroniony.

Rozwiązanie

Nie pakuj zbyt dużo rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem jest podróżowanie z lekkim bagażem – zmieszczenie wszystkiego do walizki podręcznej pozwoli na pominięcie odprawy bagażowej i szybsze opuszczenie lotniska. Zapobiegnie to także utracie bagażu. Jak poinformował amerykański Departament Transportu, w 2017 roku zgubienie bagażu rejestrowanego dotknęło 1,6 mln pasażerów!

Jeśli jednak zdecydujesz się podróżować z kilkoma sztukami bagażu, to możesz podjąć pewne kroki, by uniknąć niektórych problemów. Przykładowo, warto pakować się tak, by w każdej walizce znalazły się zarówno ubrania jak i buty. To samo tyczy się sytuacji podróżowania z drugą osobą – dobrze jest spakować najpotrzebniejsze rzeczy do obu walizek. Pozwoli to zaoszczędzić trochę gotówki w przypadku zgubienia bagażu lub jego późniejszego dostarczenia.


Problem: nieregularne wymiary przedmiotów (sprzęt sportowy, instrumenty)

Rozwiązanie

Każda linia lotnicza ma swoje własne zasady i opłaty za przewóz sprzętu sportowego, instrumentów i innych nietypowych przedmiotów. Warto zapoznać się z wymaganiami i ograniczeniami linii lotniczych, zanim przyniesie się na lotnisko swoje skrzypce bądź narty.Problem: zakłócenia podczas lotu. Niestety słodkie wakacje mogą popsuć się w każdej chwili, gdy lot się opóźni lub będzie odwołany.

Rozwiązanie

Warunki pogodowe, problemy techniczne czy czynnik ludzki mogą opóźnić lot lub zmusić linie lotnicze do jego odwołania. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na loty w szczycie sezonu, linie lotnicze stosują też overbooking, czyli sprzedają więcej biletów niż mają miejsc w samolotach, zakładając że nie wszyscy pasażerowie stawią się na lotnisku. Może to skutkować niewpuszczeniem pasażera na pokład.

Podróżujący powinni znać swoje prawa w przypadku odwołania, opóźnienia bądź nadkompletu pasażerów. Jeśli utkną na lotnisku dłużej niż dwie godziny, mają prawnie zagwarantowaną opiekę, a w przypadku oczekiwania przez całą noc powinni otrzymać zakwaterowanie. W niektórych sytuacjach, gdy linia lotnicza ponosi winę za opóźnienie lub odwołanie lotu, pasażerowie mają także prawo do rekompensaty. Mogą wnioskować o to na własną rękę, bądź skorzystać z usług firm specjalizujących się w walce o odszkodowania, np. Skycop.

Szczytu sezonu nie możemy uniknąć, możemy jednak zminimalizować stres. Mamy nadzieję że powyższe wskazówki pozwolą lepiej przygotować się do podróży. Życzymy bezpiecznego i udanego lotu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page