top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Nekroturystyka - czyli poznawanie kultury cmentarnej

Nekroturystyka, to trend, który może zaskoczyć. Jednak oczekiwania konsumenckie w turystyce nieustannie się zmieniają i ewoluują, co potwierdza, że podróżujący nie tylko chcą doświadczyć tego, czego doświadczyli inni, ale także oczekują bardziej osobistych doświadczeń. Nekroturystyka to kategoria mrocznej turystyki, której popularność w ostatnim czasie rośnie na całym świecie. Mowa tu nie tylko o zwiedzaniu cmentarzy, ale także o podróżowaniu do miejsc opuszczonych lub „nawiedzonych” czy udział w spacerach z przewodnikiem po mieście szlakiem kryminalnych wydarzeń. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fanpage'ów skoncentrowanych na mrocznej turystyce, które rekomendują miejsca warte odwiedzenia. Listopad z nadchodzącym Halloween to doskonały czas, by udać się w nietypową podróż. Kiwi.com przygotowała kilka ciekawych rekomendacji. Sprawdź, który cmentarz zainspirował J.K. Rowling w kreacji ponurej sceny na cmentarzu „Harry Potter i Czara Ognia”, na którym też znajdują się nagrobki profesor McGonagall czy samego Voldemorta, a także poznaj historię Cmentarza Samotnych dla osób niezidentyfikowanych i potępionych społecznie, który Elif Shafak opisała w jednej ze swoich ostatnich powieści.


1. Cmentarz Greyfriars, Edynburg

Cmentarz Greyfriars jest jednym z najsłynniejszych w Edynburgu i znanym z legend związanych z jego nazwą i małym pieskiem Bobbym (ukochanym zwierzakiem Szkotów, którego nagrobek znajduje się tuż przy wejściu, mimo że został pochowany poza cmentarzem ). Nekropolia ta zyskała również światową sławę jako jedno z miejsc, które J.K. Rowling często odwiedzała, gdy była pochłonięta pisaniem sagi o Harrym Potterze.

Z jednej strony mówi się, że Rowling zainspirowała się miejscem do stworzenia ponurej sceny na cmentarzu w części „Harry Potter i Czara Ognia”, w której Voldemort powraca do swojej fizycznej postaci i staje w pojedynku z Harrym. Dodatkowo, na cmentarzu Greyfriars znajdują się grobowce, które najwyraźniej zostały nazwane imionami bohaterów sagi J.K. Rowling, np. profesor Minerwy McGonagall i... samego Voldemorta! W jednym rogu cmentarza nagrobek upamiętnia ojca i syna Thomasa Riddle'a.



2. Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Cmentarz ten, położony w żydowskiej dzielnicy Pragi, został założony na początku XV wieku. Znany jako Ogród Żydowski, składa się z różnych warstw nagrobków — dokładna liczba pochowanych tu osób jest nieznana, ale szacuje się, że jest tam około 12 000 nagrobków. Był czynnym miejscem pochówku od pierwszej połowy XV w. do 1786 r. Pochowano tu znane osobistości miejscowej społeczności żydowskiej, m.in. rabin Jehuda Liva ben Becalel – Maharal, biznesmena Mordechaja Maisela, historyka Davida Gansa i rabina Davida Oppenheima. Obecnie cmentarzem zarządza Muzeum Żydowskie w Pradze.




3. Ogród Różany - „Roseto Comunale” w Rzymie

Ogród Różany (Roseto Comunale) to niezwykłe miejsce ze względu na niesamowitą liczbę rosnących w nim krzewów róż, co sprawia, że przypomina on bardziej ogród niż cmentarz. Jego historia sięga 1645 roku, kiedy społeczność żydowska Rzymu zaczęła wykorzystywać ten teren jako miejsce pochówku - pierwotnie założony, jako cmentarz żydowski (znany jako „Jardincillo judio”), który istniał do 1934 r. kiedy to teren nekropolii został sprzedany, a w jej miejscu faszystowski reżim stworzył via del Circo Massimo. Gmina żydowska w Rzymie uzyskała jednak pozwolenie na użytkowanie części zabytkowego cmentarza Campo Verano. Dziś ze szczytu Ogrodu Różanego Roseto można zobaczyć układ chodników w kształcie menory, na cześć dawnego cmentarza żydowskiego. Jeśli tej jesieni wybierasz się do Rzymu koniecznie udaj się tam na spacer.



4. Cmentarz Centralny w Szczecinie

To największy cmentarz w Polsce i trzecia największa nekropolia w Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów! Poza mogiłami znajdują się tu rzeźby, pomniki, resztki dawnego fortu i zabytkowa kaplica. Cmentarz ma charakter parkowy. Składa się a trzech części: wschodniej, zachodniej i łączącej środkowej. Na ogromnym obszarze tego cmentarza urządzono jedyny w swoim rodzaju Ogród Umarłych wykorzystując do tego ukształtowanie terenu, zieleń, architekturę oraz ułożenie nagrobków. Z czasem alejki pozarastały drzewami, a aktualnie te drzewa przybrały spore rozmiary. Spoglądając


Cmentarz centralny w Szczecinie fot. Mateusz War. / Wikimedia Commons


5. Cmentarz obrońców wybrzeża w Gdyni

Znajdujący się na Gdyńskim Redłowie, wojenny cmentarz jest symbolem losów Gdyni podczas drugiej wojny światowej. To właśnie tu wraz ze swym legendarnym dowódcą Stanisławem Dąbkiem spoczywają bohaterscy obrońcy tego miasta a także ofiary masowego mordu w Piaśnicy. Cmentarz przy ulicy Legionów jest też miejscem spoczynku wyzwolicieli Trójmiasta, którzy polegli podczas walk w marcu 1945 roku.




Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page