top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Ekohotele - dodatek na czasie czy już standard?

Zaktualizowano: 14 kwi

Z roku na rok rośnie zainteresowanie ekologią oraz ochroną środowiska naturalnego naszej planety. Powstaje coraz więcej sposobów na radzenie sobie ze zmianą klimatu oraz pogłębiającym się zużyciem zasobów na całym świecie. Tak jak w innych branżach również w turystyce oraz hotelarstwie ruch ekologiczny odnalazł swoje miejsce poprzez popularyzacje ruchów takich jak ekoturystyka. Za ciosem idą również hotele, które wprowadzają u siebie rozwiązania ekologiczne oraz wykorzystują to zarówno w celu wspierania ekologii jak i w celach marketingowych. Oto czym wyróżniają się Ekohotele.

Przyjazne środowisku rozwiązania ocieplają wizerunek obiektów, które kojarzą się Nam raczej z kulturą masową oraz rozrzutnym stylem życia. Rozwiązania te niosą za sobą jednak nie tylko korzyści dla naszej planety oraz lepszy marketing - obniżają one znacznie koszty utrzymania co jest dużym plusem oraz zachętą dla właścicieli hoteli, szczególnie w aktualnych czasach.

Panele fotowoltaniczne, pompy ciepła, zielone tarasy, ogródki, żarówki energooszczędne, minimalizacja ilości prania, rezygnacja z jednorazowych naczyń i opakowań, promocja poruszania się rowerem po okolicy. To zaledwie, neiktóre z istniejących już i cieszących się dużym powodzeniem rozwiązań z jakich korzystają hotelarze.

Sposobów na bycie eko jest wiele i tak samo wiele jest hoteli w Polsce, które chcąc być na czasie wprowadziły eko rozwiązania do swoich obiektów. Oto kilka z nich.


Hotel Bachleda Kasprowy Zakopane

Legendarny zakopiański hotel powstały i otwarty w 1974 roku jest jednym z najbardziej luksusowych hoteli na Podhalu oraz w całym kraju. Utrzymuje on bardzo wysoką pozycję we wszystkich zestawieniach hotelowych, a ostatnimi czasy dołożył do tego certyfikat ECO Zakopane. Certyfikat ten został przyznany za proekologiczne działania hotelu poczynione w ostatnim czasie i wykorzystanie nowoczesnych oraz innowacyjnych rozwiązań chroniących planetę oraz lokalne środowisko. Hotel uczestniczy w w programi Planet 21 grupy Accor i na rzecz tego programu wypełnił aż 21 szczegółowych wytycznych zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska takicch jak: stosowanie eko produktów, ograniczenie zużycia wody i energii czy zmniejszenie ilości odpadów żywieniowych. Dodatkowo zaoszczędzone pieniądze zostaną przekazane na założenie sadów z drzewami owocowymi!


Hotel Bachleda Kasprowy Zakopane. Hotel stosujący rozwiązania Ekologiczne.
Hotel Bachleda Kasprowy Zakopane

Hotel Notera SPA

Znajdujący się w przepięknych Borach Tucholskich, hotel Notera stanowi perfekcyjne połączenie designu oraz natury. Nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku to jedna z wizytówek tego miejsca. Hotel korzysta z pompy ciepła oraz prowadzi odzysk wody deszczowej jak i również odzysk ciepła z wód basenowych. Znajdziecie tu również hotelową szklarnie i ogródek. W każdym pokoju natomiast znajdują się kosze do segregacji śmieci. Cały obiekt korzysta z energooszczędnego oświetlenia oraz kranów wodooszczędnych. Dla osób nie wtajemniczonych w ekologiczne podejście do życia hotel oferuuje szkolenia z zakresu edukacji ekologicznej. Nic dodać nic ująć.


Hotel Notera SPA, hotel stosujący eko rozwiązania.
Hotel Notera SPA

Hotel Skipper Rewa

Ten obiekt zalicza się do obszaru Natura 2000 przez co wszelkie działania proekologiczne związane z tym miejscem są w pełni naturalne oraz wskazane. Właściciele oraz obsługa hotelu są tego w pełni świadomi dlatego wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania proekologiczne do swojego obiektu. Korzystanie z kolektorów słonecznych, filtrów węglowych do wody oraz inteligentne zarządzanie oświetleniem to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W Restauracji Bukszpryt znajdującej się na parterze obiektu wprowadzono szereg innowacji zmniejszających ilość odpadków, a sezonowe menu pozwala w pełni wykorzystywać dostępne lokalnie w danym okresie produkty dzięki czemu hotel przyczynia się znacznie do wspierania lokalnej gospodarki. Dodatkowo hotel dba o zieleń wokół obiektu jaki i promocje aktywnego trybu życia i zwiedzania okolicy przy użyciu roweru. Na terenie Skippera znajdziecie również wiele wskazówek do tego jak być eko i jak wprowadzić takie rozwiązania do swojego życia codziennego.


Hotel Skipper Rewa. Ekohotel nad morzem w otoczeniu nadmorskiego parku krajobrazowego.
Hotel Skipper Rewa

Zapraszamy do sprawdzenia listy najlepszych hoteli w polsce oraz ofert pobytowych z najlepszymi atrakcjami dla całej rodziny w wyjątkwych miejscach w dowolnej części Polski. Sprawdźcie również nasze media społecznościowe aby być na bieżąco z ofertami sezonowymi.

Comments


bottom of page