top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPoland100BestHotels

Długi weekend alert! Gdzie na ostatnią chwilę?

Zaktualizowano: 17 cze 2020

Długi weekend przedsionkiem wakacji… w tym roku pewnie w kraju. Już wiadomo, że sezon urlopowy upłynie pod znakiem “oto Polska właśnie”. Zamiast marudzić, ruszamy w miasto! Na jeden dzień albo na cztery. Uber dojechał wszędzie, a teraz podsumowuje i proponuje jak odkryć znane miejsca na nowo.

Gdzieś byśmy pojechali, ale wszystko zarezerwowane, komunikacja publiczna jakoś nie kusi, a własne cztery ściany, a nawet balkon poznaliśmy aż za dobrze. Żeby doładować baterie niekoniecznie jednak trzeba wyruszać za granicę czy do popularnych kurortów. W tym roku, dla wielu ważniejsze od tego gdzie, będzie czym się tam dostać i jak zorganizować wyjazd bezpiecznie. Uber przygotował alternatywny przewodnik po miejscach, do których można dotrzeć z zachowaniem środków higieny i zasad społecznego dystansowania. Zacznijmy od tego gdzie: 


Kraków O Krakowie można by dużo… niemniej, nie tylko Starym Miastem i nieodległą Wieliczką stolica Małopolski stoi. 

Zacznijmy od Kopca Kraka, który - jeśli wierzyć legendom - jest miejscem pochówku założyciela miasta. Oprócz panoramy miasta z jego szczytu w oczy rzuca się kamieniołom Liban, w którym wybudowano scenografię do filmu “Lista Schindlera”, a w obecnej postaci równie dobrze mógłby grać w nowej odsłonie Mad Maxa. Jeśli kamieniołomy to wasza pasja - koniecznie musicie udać się do Zakrzówka, będącego istnym parkiem rozrywki dla nurków, w którym znajdziemy zatopione stanowiska komputerowe, lustra do podwodnego selfie, czy też wrak samolotu Antonow i statku HMS “Gruby”. Jeśli poszukujecie bardziej przyziemnego miejsca na fotę na insta, wybierzcie się na Kolorowe Schody przy ulicy Tatrzańskiej 5/7 - gdzie stopnie zostały opatrzone cytatami, takich autorów jak Gandhi, Tata Muminka, czy Terry Pratchett. Wśród wartych polecenia lokacji znajduje się też Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, a także Muzeum Lotnictwa.Wrocław Dalej na zachód: Wrocław, zwany również Wenecją Północy za sprawą licznych kanałów, dopływów Odry, wysp i wysepek. 

Pomijając najbardziej znane atrakcje (które są równie ciekawe, serio), warto udać się do dzielnicy Nadodrze, gdzie na elewacjach wiekowych kamienic znajdują się nowoczesne murale. Przy ulicy Roosevelta zobaczyć można m.in. dzieła Edvarda Muncha, Marca Chagalla i Alfonsa Muchy. Z kolei przy Rydygiera 43 natkniemy się na ceramiczną mozaikę, stworzoną przez mieszkańców osiedla. Powstała z ponad czterystu ręcznie wykonanych kafli, na których znajdują się najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu. Na uwagę zasługuje również Muzeum Neonów, gdzie nocną porą można w pełnej krasie podziwiać m.in. gazowe oświetlenie uratowane z Dworca Głównego PKP, Domu Handlowego, czy Grand Hotelu. Jednym z najlepszych miejsc na pamiątkowe zdjęcie na insta jest “Brama do Wszystkiego” zwana też koronkową, ze względu na charakterystyczne wzory i oświetlenie na ścianach przejścia.


Trójmiasto Śniadanie na Rynku w Gdańsku, obiad z widokiem na morze z gdyńskiego nadbrzeża, wieczorem impreza na Monciaku. Klasyk, niczym gofry w sezonie. Nieodkrywcze, ale warto.

Jedną z nieoczywistych miejscówek Gdańska jest Góra Gradowa, na której szczycie w XIX w. został wybudowany fort, broniący miasta od zachodu. Obecnie funkcję tę pełni duży czerwony “Krzyż Milenijny”, a dawne fortyfikacje są dostępne do zwiedzania. Z kolei dla młodych odwiedzających na szczycie góry stworzono też interaktywne centrum naukowe. Inną interesującą atrakcją gdańskiego nabrzeża jest statek piracki, zaś w poszukiwaniu kultury należy wybrać adres Ulicy Elektryków - zagłębia klubowego, znajdującego się w postoczniowych budynkach.Śląsk Unikatowy region na mapie Polski, z charakterystyczną kulturą, gwarą, a także krajobrazem, który nawiązuje do przemysłowych tradycji województwa. Wśród wartych uwagi atrakcji znajduje się zamek w Będzinie, w którym kręcono głośny polski spin-off Gry o Tron - „Korona Królów”. W okolicach znajduje się też więcej dawnych twierdz m.in. w Mosznie, Pławniowicach czy w Pszczynie. Nietypowymi atrakcjami są też dwie pustynie: Błędowska oraz Siedlecka. Będąc na Śląsku koniecznie zajrzeć trzeba w serce regionu i zejść pod ziemię - do Kopalni „Guido” w Zabrzu albo „Ignacy” w Rybniku. Na wyciągnięcie ręki jest też miejsce narodzin najdłuższej polskiej rzeki - Wisły.


Warszawa Tu nawet długi weekend może nie wystarczyć… dla tych, którzy chcą poznać miasto od nieoczywistej strony.

Jednym z takich terenów jest osiedle „Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”, które zbudowano dla robotników, zatrudnionych przy budowie PKiN-u. Znajdziemy je na skrzyżowaniu Górczewskiej, Powstańców Śląskich i Jana Olbrachta. Drewniane szeregowce przetrwały do dzisiaj w swej oryginalnej postaci i są częściowo zamieszkane. Kolejnym nietuzinkowym miejscem na mapie Warszawy są ceglane rotundy opuszczonej gazowni na Woli, które są pozycją must-see dla fanów fotografii. Fani street artu docenią murale na Pradze Północ, z takimi perełkami jak Aleja Świętych Patronów w podwórzu, przy ulicy Strzeleckiej. Warto, bo niestety szybko znikają.  Stamtąd jest bardzo blisko na Ząbkowską oraz do Muzeum Polskiej Wódki w zrewitalizowanym kompleksie Koneser. Stolica jest też otoczona pierścieniem fortów, a jeden z nich mieści teraz Muzeum Sprzętu Wojskowego - ze wstępem gratis! Przede wszystkim bezpiecznie Nikogo nie dziwi, że w dobie dystansowania społecznego mimo stopniowego „odmrażania” mniej chętnie korzystamy z komunikacji publicznej. Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom, Uber wprowadza dodatkowe rozwiązania Safety. Firma już kilka tygodni temu rozpoczęła proces wyposażenia kierowców w przesłony, a także wprowadziła dodatkowe środki ochronne w postaci technologii weryfikującej czy kierowca ma odpowiednio zakrytą twarz oraz zwrot kosztów za środki odkażające. Uber wprowadził także dodatkowe check-listy wytycznych dla kierowców i pasażerów, a jeżeli zamawiający bądź kierowca uzna, że środki ostrożności w przypadku danej podróży nie są wystarczające może bezpłatnie odwołać przejazd.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page